streda 14. septembra 2016

Niekto musí mať smolu

Pocit nespravodlivosti nie je veľmi príjemný, s tým bude každý súhlasiť. Aby som bola konkrétnejšia, mám na mysli nespravodlivosť, ktorá je páchaná na vás. Viete, ako ujma, Krivda. Synonimický slovník ďalej uvádza slová ako bezprávie, neprávosť, protivenstvo, ústrk (napísala som to na 6-ty krát) či príkorie. Silné....
No k veci. Ide mi o to že každý má občas pocit, že ho "osrali". Či ste na základnej, na strednej, na výške, v robote alebo na dôchodku. Od mala sa predsa učíme, že život nie je fér. A život začína predsa na škole. 
Nespravodlivosť a krivda nie je to isté, čo závisť. Aký je to pocit vidieť, ako niekto, kto si to nezaslúžil, dostal niečo, čo malo byť vaše? Takýto ?


via GIPHY

Alebo až takýto ?


via GIPHY

Premýšľam nad svojimi promóciami, Nad okamihom, keď som sa rozhliadala po sále, v ktorej chýbalo toľko známych tvárí, a v ktorej ich toľko bolo zbytočne. Vidím toľko vyfešákovaných prominentných dedičiek, toľko flákačov, ktorí ani nevedia, ako prešli. Ale aj veľa ľudí, ktorí každé skúškové potili krv, celý semester chodili poctivo na prednášky a svoje povinnosti plnili čestne. Mnohí z nich sedia v prvom rade a preberajú si červený diplom. Mnohí sú okolo mňa, spokojní s tým, čo dosiahli. A mnohí sedia doma, lebo mali proste smolu a diplom na nich nevyšiel.


via GIPHY

Totiž, veci nie sú vždy tak, ako sa zdajú. Pre tých, ktorí nowdays chodia na výšku, alebo z nej už vyšli, to nejdem vysvetľovať. Pre tých, ktorí si ešte robia ilúzie, nech sa páči. Verejné školy sú dosť srandovná vec. Chodiť tam môže ktokoľvek, kto splní podmienky. Akože.


via GIPHY

Súkromné a verejné školy sa líšia v jednej elementárnej veci. Nie, nie je to tá, že súkromné sú na dve veci a z verejnej vyjdete aspoň ako tak vzdelaní, lebo ani to nie je isté. Ide o to, že verejná je zadarmo  v súlade so zásadou, že vzdelanie má byť bezplatne prístupné všetkým. Akože....
Lenže, keď sa pozeráte po tej sále, na človeka ktorý si preberá diplomček, hoci ste ho nevideli ani na jednej prednáške, bol pred vami na skúške, povedal dokopy 4 vety, z toho 2 nesprávne, učiteľ mu 10 minút vysvetľoval učivo akoby to bol seminár a dostal B. Akože...


via GIPHY

Verejné školy sú miesta, kde sedíte v starých laviciach, píšete po starých tabuliach, robíte so starým vybavením a učia vás starí učitelia. Lebo nikdy na nič nie sú peniaze. Však odkiaľ by aj boli nie ? Veď ešte aj  učitelia sa tak nejak tvária, že to robia skoro zadarmo (pri doktorandoch je to aj pravda).
Systém niektorých škôl a fakúlt vrátane tej mojej je takýto: štát dáva peniaze podľa počtu prijatých študentov. Preto čo treba urobiť ? Predsa prijať čo najviac ľudí. ALE. Akoby to vyzeralo, keby univerzita ročne pustila stovky denných plus externých študentov ? Čo by to urobilo s menom školy, ak by sa zdalo, že tú fakultu môže absolvovať každý? Na(ne)šťastie existujú učitelia, ktorým nerobí žiadny problém vyraziť na predmete 50 tretiakov. Môžte sa aj pretrhnúť, ale tú skúšku vám nedajú. 


via GIPHY

Prečo? Lebo verejné vysoké školy (aspoň tie lepšie) balansujú medzi tým, aby dostali čo najviac peňazí a tým, aby z tej školy nevychádzali úplní tupci. Predsa len, to je už naozaj tenký ľad púšťať zo školy debilných absolventov. Dobre preformulujem, priveľa tupých absolventov.


via GIPHY

Lebo aj tupí študenti majú úspešných a bohatých rodičov. Ale predbieham. Školy sú medzi dvoma mlynskými kameňmi - peniaze na fungovanie dostanú, ak príjmu študentov, meno školy však utrpí, keď ten veľký počet študentov absolvuje. Treba pristúpiť k nevyhnutnému - vyhodiť podstatný počet študentov. Teda zaviezť niečo ako kvóty. Príklad z mojej školy. Príjmu 200 ľudí ročne, 50 postupne vyradia rôzne skúšky, nedostatok kreditov, prenášané predmety, pochopia, že na to nemajú alebo odídu z inách dôvodov. Plus mínus ďalších 50 vyradia v treťom ročníku na jednom a tom istom predmete dvaja učitelia ktorým to vôbec nie je ľúto. Ďalších 20 nedá štátnice, dajme tomu že férovo.


via GIPHY

A ani ich to nemusí mrzieť, ale tým 70-tim to ľúto je. Skončiť tesne pred cieľom vás naserie. A keď sa rozhliadam po sále plnej absolventov, chápem presne, čo ich serie. Lebo raz keď tá škola má nejaké pomyselné kvóty, že nechá prejsť len cca 100 ľudí tak čo už, nebol som dosť dobrý. Ale predstavte si, ako do vás roky húdia, že táto škola necháva prejsť len tých najlepších a preto musí oddeliť zrno od pliev. Vy potom sedíte doma a premýšlate čo so životom, zatiaľ čo ľudia ktorý sú poloretardovaný a roky na výške preflámovali a skúšky im kúpili rodičia si preberajú váš diplom, to bolí. To je ten pocit nespravodlivosti. Nezávidíte im to, že oni ten diplom majú. Len viete, že si ho nezaslúži, a má ho miesto toho, aby ste ho mali vy.  Lebo jeho tatko alebo mamka je vyššie ako vaši. A toto teda nezávidíte. Len mu prajete, nech sa tým diplomom zadrhne...


via GIPHY

Takže, tu to začína smrdieť. Netvárim sa, že korupcia na školách neexistuje, ani že ma to prekvapuje, ale je to jedna z jej najhorších foriem. Ani nie tak pre spoločenskú závažnosť, ale pre tú etickú zvrátenosť. Verejné školy sa tvária, že sú lepšie než súkromné, ale keď cvakáte na súkromnej, nejak sa to prerozdelí a volá sa to školné a každý je spokojný. Keď cvakáte na verejnej, ide to do vrecka jedného človeka. 


via GIPHY

Školy sa tvária, že nechajú prejsť len najlepších, ale pritom sa tam pripletie pár najhorších. Ops. Takže čo teraz, aby bol študent vlk aspoň ako tak celý a aj škola ovca sýta ? Geniálna vec - medziročník !!! Výborný ťah. Po rokoch štúdia už len málokto cúvne a ten sprostý medziročník si zaplatia, aj keď to stojí stovky eur na semester. A kruh sa uzavrie. Štát dostane peniaze od všetkých, lebo školy fungujú z daní nás všetkých. Školy dostanú peniaze od štátu, preto prijmú veľa študentov. Učitelia dostanú peniaze od rodičov, ktorý cvakajú aby ich deti nejak preliezli. A fakulty dostanú ďalšie peniaze od študentov - nešťastníkov v medziročníku. A tí dostanú peniaze od Tesca, kde rok brigádujú. Amen tma. 



via GIPHY

Lyri

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára